Робота з обдарованими дітьми
Генії не падають з неба, вони повинні мати можливість отримати освіту й мати умови для розвитку
А.Бебель
Зазвичай у кожній школі є «зірки» - обдаровані діти. Завдяки таким учням навчальні заклади можуть поліпшити свої різноманітні рейтингові показники. Але ж не рейтингами єдиними…
Педагогічний колектив Дашковецького НВК вважає, що робота з обдарованими учнями є одним з головних напрямків діяльності сучасної школи.
Перед тим, як планувати роботу з обдарованими дітьми, вчителі - предметники ознайомилися з двома теоріями обдарованості. Відповідно з нею, обдарованою є кожна дитина, але таланить лише за сприятливих умов розвитку, які необхідно створювати або ж природжена дитяча обдарованість з часом може «згаснути». Також є біологічна обдарованість, або немає. Цікаво, що, навіть, якщо не розвивати, талант все одно «проб’є собі шлях», як те було з багатьма відомими людьми.
Діти тим талановитіші та розумніші, чим більше можливостей бути талановитими й розумними ми їм надамо.
У нашому НВК визначено головні завдання в роботі з обдарованими дітьми:
• створення максимально сприятливих умов для формування високо інтелігентної, активної творчої особистості;
• розробка і поетапне впровадження нового змісту освіти, інтерактивних технологій навчання й виховання;
• створення сприятливих умов для самозростання, розвитку творчого потенціалу вчителів.
Ми пишаємося своїми талановитими учнями, імена яких неодноразово зустрічаються серед призерів районних, обласних олімпіад, Всеукраїнських конкурсів!
З теорії
Кожна дитина по-своєму неповторна. Вона приходить у цей світ, щоб творити своє життя, знайти себе: хтось здібний до музики, образотворчого мистецтва, художньої праці, хтось до математики, хтось пише вірші, оповідання...
Скільки дітей — стільки і здібностей, які залежать від психолого-фізіологіних особливостей людини, соціального оточення, сім'ї та школи.
Дар відкрити «чарівну квітку» обдарованості школяра дано не кожному, а лише тому, хто насправді любить дітей і вміє прокласти стежки до їхнього розуму й серця. Завдання кожного вчителя – управляти процесами творчого пошуку, ідучи від простого до складного: створювати ситуації, що сприяють творчій активності та спрямованості школяра, розвивають його уяву, асоціативне мислення, здатність розуміти закономірності, прагнення постійно вдосконалюватися, розв’язувати дедалі складніші творчі завдання.
Обдарованість дитини... Що це таке? Можливо це своєрідна іскра Божа, яку треба відшукати в її душі і допомогти не тільки не згаснути, а спалахнути полум’ям. Здібні, талановиті люди в будь-якому суспільстві є його «локомотивом». Саме їхніми інтелектуальними зусиллями забезпечується прогрес суспільства, плодами якого користуються всі.
Нині існує понад 100 (!) визначень обдарованості, при чому серед них немає жодного, яке цілком влаштовувало б хоч якусь частину психологів і педагогів.
У найновішому словнику української мови зазначено що обдарованим (талановитим) є той, хто має великі здібності; дар (талант) – це видатні природні здібності, хист, обдарування.
Ще одне визначення: обдарованість – своєрідне поєднання здібностей (окремих психічних якостей, що обумовлюють можливості людини в тій чи іншій діяльності), єдність, яку вони складають у своїй взаємодії; обдарованість містить у собі здатність до узагальнення, інтелектуальну потенцію, високу креативність та високий рівень мотивації.
Безсумнівне відношення до школи мають таких три типи обдарованості: академічна, інтелектуальна і творча(креативна).
Академічна обдарованість являє собою яскраво виражену здатність навчатися. Академічно обдаровані школярі – це завжди генії самого навчання, це блискучі професіонали шкільної праці, чудові майстри швидкого, міцного та якісного засвоєння.
Інтелектуальна обдарованість – це не тільки і навіть не стільки здатність навчатися, скільки вміння думати, аналізувати, зіставляти факти, тобто виконувати складну інтелектуальну роботу. Носії такої обдарованості – розумники та розумниці. Вони іноді блискуче, іноді непогано, іноді чудово з одних предметів і погано з інших – це залежить від їхнього ставлення до предмета й до вчителя.
Творча обдарованість (креативна) – це те що, виявляється в нестандартному баченні світу, в нестандартному мисленні і в тому, що суспільство оцінює над усе. У творчої обдарованості багато різних варіантів: є учні, які виявляють неабиякі творчі можливості буквально в будь – якій діяльності, за яку беруться, але бувають учні, в яких таке нешаблонне бачення виявляється досить яскраво лише в одній сфері.
Мета роботи з обдарованими дітьми - виявлення таких дітей та створення умов для їх оптимального розвитку.
Завдання роботи з обдарованими дітьми:
- Розвиток цілісної картини світу в уявленнях дитини.
- Розвиток творчого критичного й абстрактно-логічного мислення, здібностей розв'язувати проблеми.
- Розвиток здібності самостійно навчатися та здійснювати дослідницьку роботу.
- Розвиток здібностей до самопізнання й саморозуміння, формування позитивної «Я-концепції».
За якими принципами будується робота з обдарованими дітьми?
- Орієнтація на змагання, актуалізація лідерських можливостей учнів.
- Орієнтація на потреби дитини.
- Максимальне розширення кола інтересів.
- Домінування розвивальних можливостей над інформаційною насиченістю.
- Ускладнення змісту навчальної діяльності.
Яким повинен бути вчитель у роботі з обдарованими дітьми?
• Талановитим, здатним до експериментальної й творчої діяльності.
- Професійно грамотним.
- Інтелігентним, моральним і ерудованим.
- Володіти сучасними педагогічними технологіями.
- Умілим організатором навчально-виховного процесу, психологом.
Що повинен уміти вчитель для роботи з обдарованими дітьми?
- Збагачувати навчальні програми, тобто оновлювати й розширювати зміст навчання.
- Працювати диференційовано, здійснювати індивідуальний підхід і консультувати учнів.
- Стимулювати пізнавальні здібності учнів.
- Приймати зважені психолого-педагогічні рішення.
- Аналізувати навчально-виховну діяльність — свою та класу.
- Добирати й готувати матеріал для колективних творчих справ.
Форми роботи вчителя-предметника з обдарованими дітьми
1. Розв'язання нестандартних завдань на уроках і в позаурочний час.
2. Індивідуальна й диференційована робота.
3. Ділові гри, інтерактивні методи навчання.
4. Участь у конкурсах різних рівнів.
5.Участь у предметних олімпіадах різних рівнів.
Розвиток обдарованості учнів залежить від професійного рівня педагогів та використання креативних методів навчання. У практиці педагогічної діяльності слід використовувати нові технології навчання, які сприятимуть розвитку інтелектуальної, творчої, предметної або лідерської обдарованості.
Заступник директора з НВР Денисенко Н. М.